Podsumowanie roku 2017 w MAJ Consulting

Tak jak obiecałem podczas ostatniego w wpisu w 2017 śpieszę z podsumowaniem roku w MC jak również w ekosystemie SAP.

Rok dla mnie osobiście był na pewno ciekawy. W styczniu miałem swój pierwszy Go Live w EWM-ie. Niezapomniane przeżycie, podczas którego zliczyłem swój personal best jeżeli chodzi o ciągłą pracę – 30 godzin. Z trudem ale udało się wystartować, migracja danych w EWM (+ERP) to zupełnie inna liga niż MM + WM.

Po takim rozpoczęciu roku nie mogło być nudno. Dalej kolejny rekord – 4 miesiące Hypercare. To właśnie podczas pracy (również na 3 zmiany) z użytkownikami systemu można poznać EWM najlepiej, Wszystkie sytuacje, które się nie powinny zdarzać oczywiści się zdarzały, zwykle na nocnej zmianie :).

W końcu po ustabilizowaniu się EWM w fabryce przyszedł czas na kolejny projekt (u tego samego Klienta w Szwecji), który miał iść o krok dalej w kierunki IoT oraz Industry 4.0. Mianowicie chodziło o integrację EWM z systemem MES (tu był to SAP MI) w kierunku automatycznego zarządzanie procesami logistyki produkcji (staging, inter-operations movements, interim buffers itd.) poprzez komunikację z robotami oraz AGV (Automated Guided Vehicles). Projekt ten pomimo dużych nakładów przebiegał dość ospale, nie było widać światła w tunelu. Po częściowym uruchomieniu niektórych funkcjonalności zmieniły się priorytety i zdecydowałem się nie przedłużać dalej kontraktu. Poza tym zmieniła się logistyka do Goeteborga (upadło AirBerlin), co miało też znaczenie. To było pod koniec sierpnia.

Zdecydowałem, że następny projekt będzie w miejscu o lepszej komunikacji. Do tej pory kładłem nacisk na to co jest do zrobienia, os września postanowiłem w pierwszej kolejności pytać gdzie jest robota.

We wrześniu dostałem propozycję a od października zacząłem nowy projekt w Berlinie. Niestety nie jest to EWM (nie można mieć wszystkiego) pracuję jako Solution Architekt (zwany też Business Process Manager) w obszarze SCM (głownie MM lecz również SRM oraz WM) w firmie Schindler.

Jest OK – ciekawa praca, wreszcie mogę wykorzystać swoje kwalifikacje w dziedzinie konsultingu biznesowego a zwłaszcza APICS. Obecnie pracuję nad dwoma projektami:

Mieszkam w Berlinie, pierwszy raz w wynajętym mieszkaniu zamiast hotelu. Transport OK bo jest wybór środka lokomocji (samolot, pociąg, auto). Poznaję Berlin i coraz bardziej mi się tu podoba, może zostanę na dłużej …

Jaki był ten rok w środowisku SAP? Ciężko mi oceniać rynek Polski  bo to już 4 rok leci odką się wyprowadziłem. Z tego co słyszę od kolegów to nie jest zbyt różowo. Owszem jest robota, ale gównie na etat. Propozycje do Freelncer’ów też są, ale stawki słabe. Na rynku europejski jest lepiej. Teraz nie odbieram telefonów od headhunterów, ale mam założoną subskrypcję na jobserve.com na projekty EWM. W połowie roku, gdy szukałem projektu było średnio kilka aktywnych ofert, teraz widzę pomiędzy 30 a 50 więc rynek jest. Na pewno trzeba uważać na stawki bo rozrzut jest duży i warto poczekać na właściwą ofertę zamiast brać w/g FIFO. Myślę, że rok 2018 będzie jeszcze lepszy, ogólnie gospodarka jest ‘na górce’ i w ślad za tym idą inwestycje w systemy IT. Utrzyma się tendencja do zatrudniania Freelancer’ów przez end-klientów zamiast przez integratorów. To chyba dobrze, jeden pośrednik mniej. Ja jestem dobrej myśli, a Wy? Czekam na komentarze.

facebook linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj

Otrzymuj powiadomienie o nowościach w witrynie maj-consulting