Industry 4.0

Dziś jest ostatni dzień kwietnia 2017, dla mnie to ostatni dzień 4 miesięcznego okresu wsparcia po starcie rozwiązania EWM. To chyba najdłuższy hypercare jaki kiedykolwiek miałem. Muszę przyznać, że już mnie to trochę nudzi i tym bardziej się cieszę na nowy projekt.

Właśnie, Klient ten sam ale projekt nowy. Od wtorku zaczynam pracę przy projekcie o nazwie WC SRB (World Class Sferical Roller Bearings). Nazwa może nie oddaje istoty projektu poza tym, że chodzi o jakiś super nowoczesne rozwiązania do produkcji rolkowych łożysk sferycznych.

Przedmiot produkcji jest tu rzeczą wtórną raczej chciałbym Wam opowiedzieć o zakresie merytorycznym nowego projektu WC SRB. W skład projektu wchodzą następujące komponenty softwareowe od SAP (poza innymi):

Całość ma działać w sposób zintegrowany oraz maksymalnie automatyczny. Zlecenia z APO poprzez ERP będą trafiać do ME. Tam na skutek bezpośredniej integracji z robotami operacje będą potwierdzanie w tym rejestrowane zużycia komponentów oraz przychody pół/produktów. Każda operacja wymagająca transportu materiałów pomiędzy magazynem a halą produkcyjną (staging), w obrębie hali produkcyjnej (transport między stanowiskami) czy też transport wyrobów gotowych  do magazynu będzie zarządzany systemem SAP EWM, który zostanie zintegrowany bezpośrednio z platformą (PLC) zarządzającą automatycznymi wózkami widłowymi AGV (Automated Guided Vehicles).
To właśnie ten ostatni element czyli logistyka wewnętrzna w SAP EWM wraz z integracją z AGV będą moim podstawowym zajęciem przez następne kilka miesięcy.
Nie wiem jeszcze jak długo potrwa ten projekt. To ciężko oszacować, bo nie wszystkie składniki są ze sobą zintegrowane przez SAP jak do tej pory. To mocno innowacyjny projekt i firma SAP jest zaangażowana w budowę architektury rozwiązania. Zwłaszcza integracja SAP ME – SAP EWM wymaga dopracowania, być może będziemy musieli zbudować własne interfejsy jeżeli SAP nie zdąży z opracowaniem standardowych mechanizmów komunikacji.
Wszystko zapowiada się bardzo ciekawie. Wygląda na to, że inicjatywa Industry 4.0 tak popularna zwłaszcza w Niemczech ze sfery teoretycznej przenosi się na grunt praktyczny.
facebook linkedin

Jeden komentarz do “Industry 4.0

  1. Wojtek pisze:

    Bardzo ciekawy projekt. Smutne jedynie jest to, na ile Zachód ucieka Polsce pod kątem technologii..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj

Otrzymuj powiadomienie o nowościach w witrynie maj-consulting